Historie Lega

Sen truhláře

Firma, která dnes stojí za produkcí stovek miliard plastových kostiček, měla skromné začátky. Dánský truhlář Ole Kirk Christiansen si v roce 1916 pořídil truhlářskou dílnu v Billundu a spolu s několika učni vyráběl nábytek pro farmáře z okolí.

V roce 1924 jeho dílna vyhořela. Christiansena to ale nezlomilo. Naopak, postavil dílnu novou, větší, a rozhodl se rozšířit i sortiment vyráběných výrobků. Proč se ale Ole Kirk o osm let později vrhl na hračky, není zcela jisté. Některé verze mluví o tom, že bylo toto rozhodnutí motivováno ekonomickými pobídkami od vlády, lidé z Christiansenova kruhu zase vzpomínají, že tesařská dílna už nepřinášela zisky. K rozhodnutí vyrábět hračky mohly Oleho pobídnout i miniatury nábytků, které vyráběl pro lepší názornost při výrobě skutečných kusů.

Každopádně, v roce 1932 začal Christiansen s výrobou dřevěných hraček (vozítka, náklaďáky, autíčka, prasátka). Kvůli celosvětové hospodářské krizi ale rodiny často neměly na zaplacení, nebo mu platily přímo v zemědělských produktech. Proto musel Ole i nadále pokračovat i s konstrukcí nábytku. V době, kdy se přihnala a odehnala mánie jo-jo, nastoupil do dílny k otci syn Godtfred.

 Ole a Godtfred Kirk Christiansen

Ole Godtfred Christiansen a jeho syn (už s kostičkami Lego)

Proč právě Lego?

Jméno Lego vzešlo z interní soutěže mezi zatím šesti zaměstnanci firmy.  Název značky hraček ale vymyslel sám Christiansen. Zvažoval buď Legio (což mělo implikovat, že hraček budou celé legie) nebo právě Lego. Jde o složeninu dánské fráze "leg godt", tedy "hraj si dobře". Později společnost zjistila, že Lego se dá volně přeložit z latiny jako "sestavuji", ačkoli je to poněkud odchýleno od obvyklého významu slovesa legere (sbírat, učit se). Také řecké sloveso lego znamená sestavovat nebo stavět zeď, jak se můžeme dočíst v Homérově Odysee.

A na sestavování brzy došlo. Hned, jak se plast dostal do širšího povědomí a objevily se nové technologické postupy, naskočila firma Lego na vlak pokroku. Jejich první modulární hračkou byl rozebíratelný náklaďák. V roce 1947 se otec a syn Christiansenovi dostali k hračce jménem Kiddicraft s názvem "samozapadací stavebicové kostičky", které si patentoval Hilary Harry Fisher Page z Británie.

O dva roky později přišlo Lego se svou vlastní kostičkou, "samospojitelnou kostičkou". Vyráběli ji z acetátu celulózy. Kostičky měly na horní straně několik kruhovitých výstupků a na spodní hranaté otvory, takže kostičky šlo napasovat na sebe. Daly se secvaknout, ale šly snadno rozložit.

Lego děti - ilustrační fotka

Hračka se setkala s nezájmem a neúspěchem u veřejnosti. Myslelo se, že plastové hračky zkrátka ty dřevěné nemohou nahradit. Ale Christiansenovi se nevzdali. V roce 1954 přišli s myšlenkou "hračkového systému", Godtfred náhle viděl ten neobyčejný potenciál, který Lego nabízelo. Museli ale napřed ještě vyřešit několik technologických chybiček, aby kostičky lépe držely.

Povedlo se jim to v roce 1958, kdy přišla na svět moderní Lego kostička. Právě před padesáti lety na ní Christiansen starší získal patent. O tři roky později platil i jeho patent v USA:

Patent na LEGO kostičku Patent na LEGO kostičku

Roku 1958 Ole Christiansen umírá a společnost přebírá jeho syn. Zakládá nové divize a pouští se do produktových řad. Když firmu roku 1960 postihl druhý požár, který zničil většinu dílen na dřevěné hračky, byla už divize plastových hraček natolik silná, že mohla převzít vedoucí úlohu. To už měla firma 450 zaměstnanců.

V roce 1961 přicházejí první lego kolečka, bez kterých bychom si my kluci nedokázali Lego představit. Už za tři roky bylo na trhu více než padesát různých Lego skládaček.


 

 Časová osa Lega (Gizmodo.com)

Časová osa Lega (zdroj: Gizmodo.com)

 

Růst a celosvětová expanze

V roce 1963 se Lego rozhodlo změnit materiál kostiček ve prospěch trvanlivějšího ABS plastu. I po 40 letech jsou kostičky stále plně kompatibilní s těmi dnešními. Zajímavé je, že manuály začalo Lego ke svým stavebnicím přibalovat až v roce 1964.

Přišly také vláčky Lego (v roce 1966 4,5V, později 12V), které patří k nejúspěšnějším Lego řadám. Kromě toho se objevily i hračky cílené na mladší děti: Lego Duplo. Kostičky byly dvakrát tak veliké, takže byly kompatibilní s kostičkami menšími. Přišly také řady zaměřující se na dívky.

Lego holčičky - ilustrační fotka

 

Legoland

V červnu 1968 otevřelo Lego v Billundu svůj první Legoland. Na třech akrech tu byly k vidění modely miniaturních měst, sestavené výhradně z lego kostiček. První rok se sem přišlo podívat 625 tisíc návštěvníků, později se návštěvnost ustálila na milionu ročně a park se rozrostl osminásobně.

Lego Einstein- ilustrační fotka  Lego děti - ilustrační fotka


 Další Legolandy vznikaly s postupem času, jak si Lego dobývalo svět. My to máme nejblíže do německého Günzburgu, Angličani mají zmenšenou verzi Londýna ve Windsoru a americký Legoland je v kalifornském Carlsbadu.

 Kde se vyrábí lego

Velká část výroby Lega probíhá v České republice a Lego Group sem chce přesunout i další část své produkce

 


Panáček Lego

Známý panáček přišel na scénu roku 1978. Nejprve se vyráběly verze s prázdným obličejem, různé barvy pleti a různé výrazy, později se ale ujala dodnes nejoblíbenější podoba: žlutý usměvavý panáček s ohybatelnýma nohama a rukama.

Lego panáček - ilustrační fotka

Později přibyly různé helmy a paruky, s příchodem pirátské edice také nové malůvky na obličeji panáčků. A v posledních letech jsme svědky mnoha licencovaných sérií, jako je Lego Star Wars, Lego Harry Potter nebo třeba NBA, takže si znovu můžete koupit různé barvy pleti a obrovskou škálu vousatých a brejlatých obličejíčků.

Lego a technika

Je jasné, že Lega se chopili nadšení malí technici a vytvářeli z něj celé světy. Firma jim umožnila, aby se svých kostiček nemuseli vzdávat, protože "to je pro děti", a vytvořila řadu Technic, která umožňuje zkonstruovat vysoce funkční modely aut a dalších mechanismů.

V roce 1985 přišlo Lego se stavebnicovými prvky obsahujícími spínače, baterky, motůrky, pípátka a další součástky, které umožňovaly vytvářet jednoduché elektronické mechanismy. S příchodem počítačů se objevily i programovatelné modely, které se s řadou Mindstorm NXT nadále rozrůstají.

LEGO Mindstorms LEGO Mindstorms


Finanční problémy

Po roce 2003 se Lego potýkalo se ztrátami. Kvůli deficitu 220 milionu dolarů byl z vedení odvolán prezident společnosti Poul Plougmann a do čela se postavil Kjeld Kirk Kristiansen (CEO od 1979). Kjeld je vnukem původního zakladatele, Ole Kirk Christiansena, a v současnosti asi nejbohatší občan Dánska.

Za cenu hromadného propouštění se Legu povedlo srovnat ztrátu. Kjeld pověřil nového prezidenta a dal do společnosti 800 tisíc dánských korun. Do budoucna firma plánuje prodat některé z parků Legoland a přesunout větší část výroby kostiček do České republiky.

Prioritou společnosti jsou tedy nyní zisky, nikoli vývoj nových produktů.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/lego-slavi-50-let-vdecime-za-nej-danskemu-truhlari-a-dvema-pozarum-pxc-/tec_technika.aspx?c=A080131_155631_tec_technika_pka